Crm Programı - Müşteri İlişkileri Yönetimi

Crm nedir ve bize ne gibi faydalar sağlamaktadır. Bu ve benzeri soruların cevabına kısaca deyinmek gerekirse. Crm esasında pazarlama ve satış süreçlerini kayıt altına alabilmek, müşteri memnuniyetini ön plana almak, müşteri ilişkilerini sağlıklı bir şekilde yönetmeyi amaç edinmektedir. Crm kullanarak firmanızın kurumsal datasını oluşturabilir, müşteri ile yapılan görüşmeleri kayıt altına alabilir, müşterinize hızlı çözüm üretebilir, müşterinizin memnun olmadığı durumlar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Kısacası işin odağına müşteriyi alarak memnun edici hizmeti en üst seviyede ve en kurumsal şekilde vermeyi amaç edinmektedir. Gün içinde firmanızda karşılaşılan birçok problemin önüne crm programı kullanarak geçebilirsiniz.

Crm Nedir Ne İşe Yarar, Neden Crm, Crm Kullanmanın Faydaları, Müşteri İlişkileri Yönetimi,

Saha Personelini yönetmenizi sağlayan Esn Mobil Android Uygulamamızı incelediniz mi? Detaylar

Aday Müşteri Kartı

Crm Programı Aday Müşteri kavramı ile başlamaktadır. Potansiyel görülen olası müşteriler Aday Müşteri kartları altında kayıt edilebilmektedir. Fuarda tanışılan, size telefon ile ulaşan, referans ile gelen, sanayi odasından bilgileri alınan herhangi bir firma sizin için potansiyel olabilir. Aday müşteri kartına ürün yada hizmetlerinizi satabileceğiniz potansiyel kartları açıldıktan sonra kategorilere, ülke ve şehire, segmentine, sektörüne göre gruplanabilmektedir.

Kişi Kartları

Aday müşteri kartı girildikten sonra firma kartı altına yetkili kişi bilgileri girilebilmektedir. Firmada görüşülen kişiler farklı kişiler olabilir. Crm Programında görüşülen her kişi farklı kartlarla firma altına tanımlanabilmektedir. Kişinin iletişim bilgileri, doğum tarihi, görevi, ilgi alanları vb birçok detay kişi kartlarına girilebilmektedir. Girilen bilgilere göre Crm Programı günlük olarak kullanıcılara hatırlatma yapacaktır.

Görüşme Kartı - Aktivite

Aday müşteri ve kişi kartı girildikten sonra müşteri ile yapılan her görüşme aktivite kaydı olarak crm programı içine girilebilmektedir. İlk kurulan kontak, yapılan telefon görüşmesi, gönderilen mail, yüz yüze yapılan ziyaret, fuar görüşmesi vb. aktivite türleri kayıt altına alınabilmektedir.

Randevu Takibi

Yapılan aktivite sonuçlanmadığı takdirde ileriye dönük hatırlatma alınabilmektedir. Girilen aktivitenin açık bırakılarak ileriye dönük randevu tarihi girilmesi yeterlidir. Randevuları aktivite takip ekranı ve ajanda üzerinden kolaylıkla takip edilebilmektedir.

Görev Takibi

Crm Programı üzerinde şirket personeli kartlarını oluşturarak görev takibi yapılabilmektedir. Personele görev oluşturup atama yapıldıktan sonra görevin belirli periyodlar arasında hatırlatılması sağlanmaktadır. Esn Mobil Android Crm uygulamasını kullanan personel atanan görev için cep telefonu yada tabletinden ayrıca bildirim alarak işlem yapabilmektedir.

Mobil Kullanım

Crm Programı kullanan firmalar saha personelinin yapacağı işlemleri Esn Mobil Crm Uygulamasından online gerçekleştirebilmektedir. Sahada sıcak satış yapan firmalar özellikle görüşme, teklif ve sipariş için kullanabilmektedir. Bunun yanında stok entegrasyonu uygulayan firmalar sahada personelin canlı stok durumunu görmesini sağlayabilmektedir.

Teklif Yönetimi

Crm Programında yapılan pazarlama faaliyetleri neticesinde süreç satış teklifi gönderimine gelmektedir. Crm Programında satış tekliflerinizi oluşturabilir, oluşturulan teklifi word, excel ve pdf olarak hazırlayabilirsiniz. Teklif hazırlanması ve sonrasında raporlanması bakımından oldukça pratik, hızlı ve kolay kullanım sağlanmaktadır. Hizmet, Yedek Parça, Satış, Sözleşme ve buna benzer teklif konularına göre şablon firmanızın kurumsal antetli formuna göre hazırlanabilmektedir. Bu konuda Crm Programı oldukça esnektir. Teklifte kullanılan ürünlerin teknik özellikleri ve resimleri ürün kartına tanımlanarak teklifte hızlıca ve kolay bir şekilde çağrılabilmektedir. Girilen teklifler bekleyen, kabul edilen, red edilen şeklinde kategorilere ayrılabilmektedir. Ayrıca girilen teklif geçerlilik tarihi dolmadan Crm Programı tarafından size veya istenildiği takdirde müşteriye hatırlatmada bulunabilmektedir. Teklif üzerinde yapılan her bir revizyon ayrı ayrı kayıt altında alınabilmektedir. Özellikle proje tekliflerinde revizyon ve değişim çok sık yapılmaktadır. Bu değişimi takip edebilirsiniz. Girilen teklif müşteri, ürün, teklif konusu, tarih, hazırlayan ve proje bazlı raporlanabilmektedir.

Sipariş Yönetimi

Crm Programında satış yönetimi bölümünde verilen teklifin kabul edilmesinden sonra sipariş ve sevkiyat süreci başlamaktadır. Kabul edilen teklif tek tuşla siparişe dönüştürülebilmektedir. Sipariş ekranında sevkiyat tarihi teslim tarihi, siparişi alan yetkili gibi detaylar girilebilmektedir. Girilen siparişler sipariş işlemleri menüsünde ürün bazlı takip edilmekte, alınan ürünlere göre tedarikçilere otomatik sipariş oluşturulabilmektedir. Alınan siparişler üç ayrı kategoride takip edilmektedir. Henüz ürün teslimi yapılmayan siparişler açık, ürünlerin tamamı teslim edildiyse kapalı, ürünlerin bir miktarı teslim edildiyse kısmi sevkiyat olarak görüntülenebilmektedir. Siparişlerin sevkiyatı yine tek tuşla irsaliye ve faturaya dönüştürülerek yapılabilmektedir. Elbette bu menüleri muhsebe programı entegrasyonu yaptıran firmalar kullanabilmektedir. Bunun yanında sevkiyat takip ekranı ile açık veya kısmi olan siparişleri tek ekran üzerinden rahatlıkla takip edilebilmektedir. Son olarak döküman yönetimi menüsü altında siparişe özel döküman yada evraklar eklenerek kayıt altına alınabilmektedir.

Muhasebe Servis ve Üretim ile entegre kullanım için aşağıdaki tabloyu inceleyebilirsiniz.

Ekran Görüntüleri

Diğer Modüller İçin Tıklayınız

Karşılaştırma Tablosu

Crm Basic Crm Stnd. Crm Pro 1 Crm Pro 2S Crm Pro 2 Crm Pro 3 Crm Power Crm Ult.
Pazarlama Yönetimi
Satış Yönetimi
Servis Yönetimi
Finans Yönetimi
Proje Yönetimi
Üretim Takibi
Kalite Yönetimi

* Mobil Uygulama aylık kiralama usülüne göre ayrıca ücretlendirilmektedir.

Etiketler; online crm programı, web tabanlı crm programı, medikal crm programı, crm takip programı, crm takip programı, mobil crm programı, arıza takip programı, crm yönetim programı, arızalı ürün kayıt programı, arızalı ürün takip programı, müşteri takip programı, crm nedir ne işe yarar