Teknik Servis Programı

True Teknik Servis Programı satış sonrası servis hizmeti veren firmalara yönelik hazırlanan bir yazılımdır. Periyodik Bakım Takibi, Garanti Takibi, Bakım Sözleşmeleri, Saha Teknisyen Takibi temel konu başlıklarıdır. 20 yıla yaklaşan deneyim ile çeşitli sektörlerde hizmet vermektedir. (Bkn: Sektörel Çözümler). True Teknik Servis Programı paket program olmasının yanında satış sonrasında ekran ve liste dizaynı özellikleri ile müşterinin kullanımına uygun olarak geliştirilebilmektedir. Ayrıca Web ve Mobil uygulamalar ile sahada bulunan personelin anlık olarak servis takibi yapabilmesini ve sahada girilen bilgilerin veritabanına kaydedilebilmesine olanak sağlanmaktadır.

True Teknik Servis Programı Microsoft SQL veritabanı altyapısını kullanmaktadır. Böylece hızlı ve dinamik bir kullanım sağlamaktadır.

Saha Personelini yönetmenizi sağlayan Esn Mobil Android Uygulamamızı incelediniz mi? Devamını Oku
Teknik Servis Programı kullanmak size nasıl bir fayda sağlar? İyi bir servis programı nasıl olmalıdır? Devamını Oku

Müşteri Bilgileri

Servis hizmeti verilen müşteri kartlarını Teknik Servis Programına kolaylıkla kayıt edebilirsiniz. Müşteri adı, iletişim bilgileri, yetkili vb birçok bilgiyi hızlı ve detaylı bir şekilde girebilirsiniz.

Cihaz Bilgileri

Teknik Servis Programında servis hizmeti verilen cihaz yada ürün bilgisi marka, model, seri numarası, garanti bitiş tarihi, fatura tarihi vb. birçok detay ile kayıt altına alınabilmektedir.

Servis Kaydı ve Form Oluşturma

Teknik Servis Programında girilen servis kaydında servis nedeni, servis sonucu, servisi gerçekleştiren teknisyen, vb. birçok bilgi girilebilmektedir. Girilen bu bilgiler neticesinde müşteriye servis öncesi Teslim Formu, servis sonrası Servis Sonucu Formu word, excel yada pdf olarak Nokta Vuruşlu Yazıcı ve Mürekkepli yazıcılara uygun bir biçimde basılarak verilebilmektedir. Form dizaynları şirketinizin kullandığı forma uygun olarak yapılmaktadır.

Periyodik Bakım Sözleşmeleri

Müşterilerle yapılan periyodik bakım sözleşmelerinin girilmesi ve takip edilmesi amacı ile oluşturulmuştur. Müşteri ve sözleşme kapsamında olan cihazlar seçildikten sonra bakım yapılacak tarihler arasındaki periyodlar belirlenerek programın bakım zamanı gelmeden önce hatırlatma yapması ayrıca bakım zamanı bitmeden önce hatırlatma yapması sağlanmaktadır. Bunun yanında bakımlar için şehir semt ve bölge bazında planlama yapılabilmektedir.

Kullanılan Malzeme Takibi

Servis işlemlerinde kullanılan ürün ve yedek parçaları stok kartı olarak tanımlanabilmektedir. Stok kartı tanımlarında ürün kodu, adı, grup kodu, kritik stok seviyesi gibi bilgiler tanımlanabilmektedir. Ayrıca serviste en çok kullanılan yedek parça, müşteri ve cihaz bazlı yedek parça, aylık kullanım adedi ve buna benzer farklı raporlar alınabilmektedir. Girilen bu bilgiler ışığında serviste kullanılan malzemelerin kar ve zarar analizi yapılabilmektedir.

Döküman Yönetimi

Teknik servis programında girilen müşteri kartı, cihaz kartı, servis fişi, bakım sözleşmesi kayıtlarına ek olarak Döküman Yönetimi sayesinde istediğiniz belge türünde dökümanları ek olarak ekleyebilirsiniz. Örnek olarak girilen servis fişi kaydından sonra servis formu Tarama yöntemi ile belge haline getirilerek servis fişine eklenebilmektedir. Ayrıca onaylı bakım sözleşmesi periyodik bakım sözleşmelerine ek olarak eklenebilmektedir.

Online Servis Sorgulama

Müşterilerinize vereceğiniz Servis Numarası, kurumsal müşterilerinize vereceğiniz Portal kullanıcı ve adı sayesinde servis durumu online ve web üzerinden sorgulanabilmektedir. Ayrıca online servis programına kayıt açılabilir ve servis geçmişi raporlanabilmektedir.

Barkodlu Servis Formu

Servise gelen ufak cihazların kaybolma sorunu yoğun olarak karşılaşılan bir problemdir. Bunun önüne geçmek isteyen firmalar için servise gelen cihaza kayıt girildikten sonra Barkodlu servis etiketi basarak cihazın üzerine yapıştırılabilir böylece cihazların karışması ve kaybolmasının önüne geçilmiş olur.

Ekip Yönetimi

Teknik servis programında bulunan Ekip Takip Ekranı sayesinde ekipler oluşturabilirsiniz. Ekipleri bölgesel, araçlara göre, grup bazlı oluşturabilirsiniz. Açılan servis kaydı arızalar bölümüne otomatik olarak düşmekte arızalar bölümünden Sürükle Bırak mantığına göre ilgili teknisyene yönlendirilebilmektedir.

Sms ve Email Entegrasyonu

Girilen servis kaydı teknik servis programında Sms olarak teknisyen ve müşteriye gönderilebilmektedir. Ayrıca outlook entegrasyonu sayesinde yine teknisyen ve müşteriye mail olarak bildirim yapılabilmektedir.


Ekran Görüntüleri

Diğer Modüller İçin Tıklayınız

Karşılaştırma Tablosu

Basic Standart Profesyonel
Müşteri Kartı
Servis Fişi
Cihaz Bilgi Kartı
Ekip Takip Ekip İle Sınırlı 4 Ekip İle Sınırlı Sınırsız
Bakım Sözleşmeleri
Kullanılan Malzeme Takibi
Çoklu Kullanıcı Desteği
Esn Mobil Desteği

Etiketler; online teknik servis programı, web tabanlı teknik servis programı, medikal teknik servis programı, teknik servis takip programı, teknik servis kayıt programı, mobil teknik servis programı, arıza takip programı, teknik servis yönetim programı, arızalı ürün kayıt programı, arızalı ürün takip programı, müşteri takip programı, En iyi servis programı

Başlıca Kullanılan Sektörler

Asansör Deniz Motorları Hidrofor Isıtma Soğutma Elektronik

Ups Beyaz Eşya Pompa Kimya Fotokopi Kompresör

Jeneratör Güvenlik Havuz Medikal İş Makinaları